Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Białej Podlaskiej jako firma odpowiedzialna społecznie prowadzi działania edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości mieszkańców miasta w zakresie ochrony powietrza oraz szkodliwości niskiej emisji dla zdrowia i środowiska poprzez wsparcie edukacji ekologicznej dzieci. W ramach tych działań organizowane są Lekcje ciepła oraz Dni otwarte Ciepłowni PEC.
Akcja edukacyjna pt. “Lekcja ciepła” skierowana jest do dzieci z klas zerowych i pierwszych szkół podstawowych oraz najstarszych grup przedszkolnych. Projekt ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci, edukację w zakresie racjonalnego korzystania z ciepła jak również zrozumienie procesu produkcji ciepła i ciepłej wody.
Podczas zajęć przybliżamy dzieciom tematykę energii cieplnej w życiu codziennym oraz podkreślamy konieczność dbania o środowisko naturalne. Wykorzystujemy w tym celu książeczkę o “Czerwonym Kapturku w mieście”. Do znanej i lubianej bajki o Czerwonym Kapturku dopisano bowiem ciąg dalszy. W nowych przygodach Czerwony Kapturek razem z babcią przeprowadził się do miasta. Perypetie dziewczynki zostały pięknie zilustrowane przez specjalistkę od pobudzania dziecięcej wyobraźni. Po zakończeniu lekcji, dla utrwalenia treści przekazywanych informacji każde dziecko otrzymuje na pamiątkę egzemplarz książeczki o Czerwonym Kapturku.
Lekcje ciepła objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.
Placówki zainteresowane udziałem w akcji edukacyjnej Lekcja ciepła zapraszamy do kontaktu mailowego na adres sekretariat@pecbp.pl lub telefonicznego pod nr telefonu 83 342 55 98 w 159.
Lekcje ciepła prowadzone są od marca 2014 roku i rozpoczęły się lekcją inauguracyjną w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Akademickiej oraz Przedszkolu Samorządowym nr 15. W roku 2014 w projekcie udział wzięło ok. 350 uczniów z 3 szkół i 2 przedszkoli, natomiast w 2015 roku Lekcja ciepła odbyła się w 9 przedszkolach i 4 szkołach (SP nr 3, SP nr 9, SP nr 5 i SP nr 6).
W akcję szczególnie zaangażowały się: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 1 oraz przedszkola: nr 15, nr 3, nr 6 oraz Przedszkole Samorządowe nr 14, którym składamy serdeczne podziękowania. Do listopada 2015 roku w “Lekcjach ciepła” udział wzięło ok. 1750 dzieci.
Oto krótkie relacje z wybranych “Lekcji ciepła”.
W dniu 16.11.2021 w ramach akcji „Bohater Tygodnia” przeprowadziliśmy Lekcję Ciepła w grupie 4-5 latków w Przedszkolu im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach. Dzieci dowiedziały się jak produkowane jest ciepło, jak z niego mądrze korzystać, a także w jaki sposób można je oszczędzać. Z zaciekawieniem oglądały również przyniesione przez naszą pracownicę kawałki rur i zdjęcia ciepłowni. Na pamiątkę przeprowadzonej lekcji ciepła dzieci otrzymały książeczki „Czerwony Kapturek w mieście”.
W dniu 20 listopada 2019r. na zaproszenie Pani Dyrektor Izabeli Juszczuk przeprowadziliśmy Lekcje Ciepła w oddziałach przedszkolnych 5 i 6 latków w Przedszkolu Samorządowym nr. 13 w Białej Podlaskiej. Zapoznaliśmy dzieci z tematem wytwarzania Ciepła Systemowego o jego zaletach i jak racjonalnie korzystać z ciepła. Poruszony został również temat smogu, co jest przyczyna jego powstawania i jak z nim walczyć. Na koniec spotkania przekazaliśmy dzieciom książeczki do kolorowania „ Czerwony Kapturka w Mieście”.
Na zaproszenie Dyrekcji Przedszkola Samorządowego Nr 3 w dniu 16 kwietnia 2019 r. odbyliśmy spotkanie z przedszkolakami na którym w formie bajki o Czerwonym Kapturku przedstawiliśmy podstawowe zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem w naszych domach. Podczas krótkiej pogadanki poruszane były kwestie jak wytwarzane jest ciepło systemowe, oraz temat powietrza w naszym mieście. Dzieci z ciekawością słuchały informacji prezentowanych na temat ciepłowni, jak powstaje ciepło i w jaki sposób jest przesyłane do grzejników w ich przedszkolu. Rozmawialiśmy również na temat jakości powietrza i czym nie należy palić w domowych kotłowniach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w kwestii segregacji śmieci oraz mądrego korzystania z ciepła. Na zakończenie uczestnikom spotkania przekazaliśmy kolorowanki o przygodach Czerwonego Kapturka w mieście.
Po kilku miesiącach prób rodzice wspólnie z nauczycielkami wystawili dla dzieci przygotowane przez siebie interaktywne przedstawienie pt. Czerwony Kapturek w mieście. Tą edukacyjną sztukę napisała i wyreżyserowała na podstawie książeczki pod tym samym tytułem nauczycielka Magda Zaremba. Kreatywność twórców sztuki widać było już po wejściu na salę w której miało odbyć się przedstawienie. Studenci PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej wspólnie z wykładowcami i rodzicami dzieci przedszkolnych przygotowali przepiękną scenografię. Aktorzy przygotowali interaktywną dekorację z makietą ciepłowni z której w nowatorski sposób z kominów wydobywał się dym, z kuchni rozchodziła się woń przypalonego mleka, z garnka dymiło się, deszczyk w parku moczył dzieci kropelkami wody o zapachu lasu, rurami rozłożonymi między dziećmi widzami płynęła prawdziwie ciepła woda. Rodzice aktorzy przebrani byli w bardzo oryginalne stroje własnego pomysłu i wykonania. Niektóre elementy strojów wypożyczył w ramach współpracy Dom Kultury Scena w Białej Podlaskiej. Widzów zaskakiwały interaktywne efekty specjalne, które wprost tryskały pomysłowością, nic dziwnego więc, że przedstawienie oczarowało widzów. Podczas przedstawienia teatralnego dzieci miały możliwość obcowania z żywą muzyką, gdyż oprócz specjalnych efektów dźwiękowych podkład muzyczny stanowiła gra na instrumentach – gitarach oraz śpiew. Dzieci podczas uczestnictwa w spektaklu zaznajomiły się z wiedzą na temat ciepła systemowego i zasad korzystania z niego, a także dowiedziały się jak dbać o zdrowie i kondycję fizyczną.
Na wydarzenie zaproszeni zostali również przedstawiciele władz miasta oraz Prezes PEC Sp z o. o. w Białej Podlaskiej. To unikatowe wydarzenie zostało zarejestrowane przez obecnych przedstawicieli mediów.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z o. o. w Białej Podlaskiej składa serdeczne podziękowania dyrekcji przedszkola, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację przedstawienia za nowatorskie i bardzo kreatywne przedstawienie w ramach organizowanych przez nas Lekcji ciepła. Jesteśmy naprawdę pod ogromnym wrażeniem!
Cała relacja z przedstawienia na stronie przedszkola: kliknij…
Materiał filmowy: kliknij…
W uroczystej Lekcji ciepła udział wzięły dzieci sześcioletnie z Przedszkola Samorządowego nr 3 oraz sześciolatki i uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 4. Uczestników Lekcji ciepła oraz gości przywitała Pani Dyrektor Mariola Petru. Czerwone Kapturki i Kocurki z Przedszkola Nr 3 jako pierwsze zaśpiewały ekologiczną piosenkę, a następnie wystąpiły sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.
W dalszej części Lekcji ciepła bajka Czerwony Kapturek była czytana przez Panią Dyrektor SP nr 4 i Rodziców, natomiast dzieci z klasy I odegrały jedną z pouczających scen czytanej bajki. Po części artystycznej dzieci uczestniczące w lekcji, podczas pogadanki z pracownikiem PEC-u dały wyraz swej dużej wiedzy dotyczącej powstawania ciepła, sposobu dostarczania go do odbiorców jak też oszczędzania ciepła i dbania o środowisko naturalne. Zarówno dzieci jak i Panie Dyrektor wyraziły chęć zobaczenia na żywo ciepłowni PEC.
Po utrwaleniu wiedzy z Lekcji ciepła nastąpił moment długo wyczekiwany przez dzieci biorące udział w konkursie plastycznym. Dyrektor Szkoły Pani Mariola Petru oraz Prezes PEC Pan Aleksander Kompa wręczyli nagrody dzieciom, których prace zostały wyróżnione w konkursie.
Na pamiątkę uczestnictwa w lekcji ciepła Prezes PEC Pan Aleksander Kompa rozdał dzieciom książeczki “Czerwony Kapturek w mieście”.
Do zobaczenia na ciepłowni!!!
W lekcji udział wzięły dzieci sześcioletnie oraz uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 1. Uczestnicy lekcji obejrzeli piękną inscenizację “Czerwonego Kapturka w mieście” przygotowaną przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Małgorzaty Adamiuk. Dla utrwalenia treści zawartych w przedstawionej inscenizacji pracownik PEC przeprowadził z dziećmi pogadankę dotyczącą produkcji ciepła oraz racjonalnego z niego korzystania na co dzień, jak również konieczności dbania o środowisko naturalne.
Na zakończenie dzieci wyróżnione w konkursie plastycznym pt. Oszczędzanie energii cieplnej otrzymały nagrody. Ponadto, wszystkim dzieciom uczestniczącym w lekcji przekazano od PEC książeczki pt. “Czerwony Kapturek w mieście”.
Uczestników lekcji zaszczycili swoją obecnością Pan Andrzej Czapski – Prezydent Miasta Biała Podlaska, oraz Pan Aleksander Kompa – Prezes PEC Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej. Podczas lekcji uczennice klasy VI ze Szkolnego Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej nr 2 odegrały przedstawienie o przygodach Czerwonego Kapturka w mieście. W bajce tej Babcia współczesnego Czerwonego Kapturka opowiadała na temat oszczędzania ciepła na co dzień oraz dbania o środowisko naturalne. Inny bohater tej historyjki Kot Klucha zdradził skąd się bierze ciepło i jak się dostaje do kaloryferów. Teatrzyk obejrzało 133 uczniów klas zerowych i pierwszych. Po teatrzyku dzieci odpowiadały na pytania związane z ciepłem oraz racjonalnym z niego korzystaniem. Na zakończenie lekcji licznymi nagrodami uhonorowani zostali zwycięzcy oraz osoby wyróżnione w konkursie plastycznym pt. “Skąd się bierze ciepło”. Nagrody laureatom wręczyli Prezydent Miasta, Prezes Spółki oraz Dyrektor Szkoły. Na pamiątkę inauguracyjnej lekcji ciepła wszystkie dzieci otrzymały książeczkę z bajką “Czerwony Kapturek w mieście”.
Podczas uroczystości Szkoła gościła również przedstawicieli naszych lokalnych mediów. Ich relacje z naszej inauguracyjnej lekcji możemy obejrzeć poniżej:
Po inauguracyjnej lekcji ciepła, szkoła gościła jeszcze na przedstawieniu “Czerwonego Kapturka w mieście” 80 osobową grupę przedszkolaków z sąsiadującego Przedszkola Samorządowego nr 15. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie z nowymi przygodami Czerwonego Kapturka i szkolne aktorki zostały nagrodzone owacjami na stojąco.
Po powrocie do przedszkola, dzieci miały jeszcze jedną niespodziankę – na zaproszenie Pani Dyrektor Przedszkola, Pan Andrzej Czapski – Prezydent Miasta przeczytał dzieciom książeczkę “Czerwony Kapturek w mieście”. Było to doskonałe utrwalenie zasad racjonalnego korzystania z ciepła.